Alarm dla domu

 • Systemy alarmowe

  Systemy alarmowe


Bezpieczeństwo to jedna z najbardziej cenionych wartości w życiu człowieka.

Chrońmy więc siebie, swoich bliskich oraz nasze mienie za pomocą alarmu domowego. Niektórych niebezpiecznych sytuacji jesteśmy w stanie uniknąć.

Nowoczesne centrale alarmowe, czujniki ruchu, detektory gwarantują kompleksową ochronę domu, umożliwiają zdalną kontrolę systemu z dowolnego miejsca za pomocą komputera lub telefonu komórkowego - smartfona.

Integracja z innymi systemami domowymi podnosi komfort ich użytkowania i funkcjonalność.

 

Dlaczego warto zakładać alarm w domu? Jaki alarm do domu?

Instalacja systemu alarmowego SSWiN to mimo wszystko spory wydatek. Poniżej postaramy się wyjaśnić kilka wątpliwości które mam nadzieję pomogą ci w doborze rozwiązania na miarę Twoich potrzeb. Sam montaż systemu alarmowego lepiej zleć profesjonalnemu instalatorowi. Poniższa wiedza pomoże ci jednak lepiej przygotować się to rozmowy z fachowcem.

Czujki - Podstawa każdego systemu alarmowego

 

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów czujników.

 1. Pasywne czujki podczerwieni
 2. Aktywne bariery (tory) podczerwieni
 3. Czujki ultradźwiękowe
 4. Czujki mikrofalowe
 5. Czujki wibracyjne
 6. Czujki inercyjne
 7. Czujki stłuczeniowe szkła
 8. Czujki magnetyczne
 9. Czujki dualne
 10. Czujki gazu
 11. Czujki dymu (pożarowe)
 12. Czujniki specjalnego zastosowania

 

Najczęściej w systemach alarmowych stosuje się pasywne czujniki ruchu ze względu na to że swoim zasięgiem obejmują całe pomieszczenia. Ogranicza to ilość kabli a tym samym koszty całej instalacji. Dobór czujników zawsze zleć instalatorowi który posiada fachową wiedzę w tym zakresie i na pewno dobierze odpowiednią czujkę do danego miejsca. Nie każda czujka w twoim domu znajdzie zastosowanie.

Oprócz standardowych czujników, warto jednak przy projektowaniu systemu alarmowego wziąć pod uwagę zastosowanie czujników dymu, czadu czy zalania. System alarmowy oprócz standardowej funkcji informowania o włamaniu, może ostrzec nas przed ulatniającym się gazem, czadem lub zmniejszyć skutki zalania mieszkania.

Budowa dwóch niezależnych systemów, alarmowego i przeciw pożarowego w domu jednorodzinnym jest w większości przypadków ekonomicznie nie uzasadniona. Dla tego warto system alarmowy wyposażyć w dodatkowe czujki przeciw pożarowe. Czujki te mogą zmniejszyć skutki pożaru lub uratować nasz dobytek.

 

Podział domu na strefy czuwania

 

Podział domu na strefy jest bardzo istotną sprawą przy projektowaniu systemu alarmowego. Od tego niejednokrotnie zależy rozprowadzenie kabli i dobór odpowiedniej centrali alarmowej. Jeżeli chciałbyś oddzielnie chronić garaż, jedno z pieter domu to trzeba to uwzględnić przed instalacją systemu a nie już po jego zainstalowaniu. Może się wówczas okazać że centralka którą zakupiliśmy nie obsłuży funkcjonalności o którą nam chodzi. Inaczej będzie czuwał alarm podczas naszej nieobecności w domu, wyjazdu na wakacje a inaczej w nocy gdy w nim śpimy.

Zewnętrzne czujniki ruchu to dodatkowa strefa domowego alarmu. Należy jednak w przypadku takiej strefy zwrócić szczególną uwagę na rozmieszczenie i jakość czujek. Strefa zewnętrzna to zmienne warunki atmosferyczne, zwierzęta i otwarta przestrzeń. To wszystko może powodować fałszywe alarmy. Dlatego należy bardzo dokładnie zastanowić się nad budową i funkcjonowaniem takiej strefy. Alarm zewnętrzny jednak w dużym stopniu może zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz domu, zwłaszcza w porze nocnej.
Przykładowo integrując zewnętrzne czujki ruchu z systemem oświetlenia ogrodu możemy skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja który w nocy zakradnie nam się pod okna. Czujki zewnętrzne automatycznie mogą włączyć oświetlenie wokół domu a system alarmowy dyskretnie poinformować domowników że ktoś porusza się wokół domu.
Strefa zewnętrzna normalnie czuwająca podczas naszej nieobecności w domu może odstraszyć złodzieja zanim zdąży zbić szybę czy wyrządzić inne straty.

Strefa zewnętrzna to też komfort użytkowania. Czujki mogą automatycznie włączyć oświetlenie nad drzwiami gdy w nocy szukamy kluczy lub oświetlić podjazd czy chodnik między furtką a wejściem do domu. Funkcji strefy zewnętrznej może być wiele ale są one w dużej mierze zależne również od samej centrali alarmowej.

 

Powiadomienie i monitoring


Dzisiaj prawie każdy alarm domowy posiada zintegrowane lub dodatkowe moduły do powiadomienia o zdarzeniu i monitorowania systemu alarmowego. Projektując system alarmowy do swojego domu należy się zastanowić jakiego rodzaju powiadomienie będzie najbardziej skuteczne. Do wyboru mamy:

 1. Monitorowanie domu przez wyspecjalizowaną firmę zajmującą się ochroną osób i mienia (Agencje Ochrony, Grupy interwencyjne)
 2. Monitorowanie stanu systemu alarmowego przez internet, linię telefoniczną lub bramkę GSM/GPRS. (Przeglądarka internetowa, specjalistyczne oprogramowanie, tablet, smartfon, telefon)
 3. Powiadomienie telefoniczne o zdarzeniu na telefon za pomocą komunikatów głosowych
 4. Powiadomienie za pomocą SMS
 5. Powiadomienie za pomocą MMS z przekazaniem zdjęcia obszaru w którym wystąpił alarm
 6. Powiadomienie e-mail

Podłączenie domowego alarmu do stacji monitorującej ma sens gdy często pozostawiamy dom bez opieki. Gdy w sąsiedztwie Twojego domu nie ma innych zabudowań sam system alarmowy może okazać się niewystarczający do ochorony twojego dobytku. Dla tego grupa interwencyjna która szybko zareaguje na sygnał o włamaniu może być w tym wypadku dobrym rozwiązaniem. Należy jednak sprawdzić w jakiej odległości od Twojego domu ma posterunek i jak szybko od momentu powiadomienia może do Ciebie dojechać.
Trzeba pamiętać by przy tym rozwiązaniu powiadomienia jedna firma instalowała system alarmowy a druga zajmowała się ochroną obiektu. Należy ograniczyć również ilość sygnałów przekazywanych do stacji monitorującej obiekt. Agencja ochrony nie powinna mieć informacji w jakich godzinach włączasz czuwanie alarmu i w jakich godzinach najczęsciej w domu nikogo nie ma. Uchroni cię to przed ewentualnymi nadużyciami ze strony nieuczciwych pracowników Agencji Ochrony.

Jeżeli w pobliżu Twojego domu jest dużo innych zabudwań i masz życzliwych sąsiadów, to może się okazać że skuteczniejszym powiadomieniem o włamaniu lub pożarze będzie wysłanie komunikatu głosowego lub sms/mms na Twój telefon lub do sąsiada. Mówi się że najskuteczniejszą ochroną mieszkania jest czujny sąsiad... :-)
Ze względu na specyfikę działania modułów, linii telefonicznych, bramek GSM trzeba pamietać że powiadomienie komunikatem głosowym jest pewne ale w przypadku większej liczby osób trwa dłużej. Wysłanie sms do większej liczby osób równoczesnie jest szybsze ale mniej pewne. Zależy bowiem od obciążenia centrum sms i od sygnału jaki mamy ustawiony w telefonie dla przychodzących wiadomości...

Powiadomienie za pomocą sms, mms, e-mail stosuje się w przypadku mniej ważnych zdarzeń jak awaria pieca, zasilania, naruszenia strefy zewnętrznej. MMS-em możemy wysłać informację o tym kto nacisnął przycisk domofonu podczas naszej nieobecności lub naruszył strefę zewnętrzną.

 

 

Alarm domowy a bezpieczeństwo.

System alarmowy to rzecz zawsze szyta na miarę użytkownika. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych dla bezpieczeństwa rozwiązań, ale to nie znaczy że w Twoim domu każde z nich się sprawdzi i będzie spełniało właściwą rolę. Dla tego doradzamy naszym klientom i służymy zdobytym doświadczeniem i fachową wiedzą.

 • Czujniki ruchu odpowiednio wcześnie wykryją intruza, a system alarmowy powiadomi sąsiadów lub służby ochrony o napadzie lub włamaniu.

  Czujniki ruchu odpowiednio wcześnie wykryją intruza, a system alarmowy powiadomi sąsiadów lub służby ochrony o napadzie lub włamaniu.

 • Czujniki dymu wykryją pożar. Odpowiednio wczesne powiadomienie o zdarzeniu służb ratowniczych może zminimalizować skutki pożaru.

  Czujniki dymu wykryją pożar. Odpowiednio wczesne powiadomienie o zdarzeniu służb ratowniczych może zminimalizować skutki pożaru.

 • Czujniki gazu lub czadu mogą uratować Ci życie. Alarm zasygnalizyje niewidzialnego zabójcę dzięki czemu możesz uniknąć zatrucia niebezpiecznym gazem.

  Czujniki gazu lub czadu mogą uratować Ci życie. Alarm zasygnalizyje niewidzialnego zabójcę dzięki czemu możesz uniknąć zatrucia niebezpiecznym gazem.

 • Czujniki zalania które wykryją wyciek wody spowodują odpowiednią reakcję systemu alarmowego. Ten może np. odciąć dopływ wody do budynku i powiadomić mieszkańców o zdarzeniu.

  Czujniki zalania które wykryją wyciek wody spowodują odpowiednią reakcję systemu alarmowego. Ten może np. odciąć dopływ wody do budynku i powiadomić mieszkańców o zdarzeniu.

 • Mniej lub bardziej dyskretny przycisk uruchamiający alarm napadowy, umożliwi ci wezwanie pomocy gdy będziesz sam w domu.

  Mniej lub bardziej dyskretny przycisk uruchamiający alarm napadowy, umożliwi ci wezwanie pomocy gdy będziesz sam w domu.

 • Instaluj i wymieniaj regularnie akumulator awaryjnego zasilania centralki alarmowej. Jeżeli złodziej odetnie zasilanie to system alarmowy mimo to powiadomi o zdarzeniu odpowiednie osoby.

  Instaluj i wymieniaj regularnie akumulator awaryjnego zasilania centralki alarmowej. Jeżeli złodziej odetnie zasilanie to system alarmowy mimo to powiadomi o zdarzeniu odpowiednie osoby.

 • Powiadomienie na telefon komórkowy lub do stacji monitorującej o alarmie to podstawa skutecznej ochrony dobytku. Szeroka gama urządzeń umożliwia wysłanie sms lub powiadomienie głosowe o zdarzeniu.

  Powiadomienie na telefon komórkowy lub do stacji monitorującej o alarmie to podstawa skutecznej ochrony dobytku. Szeroka gama urządzeń umożliwia wysłanie sms lub powiadomienie głosowe o zdarzeniu.

 • Sterowanie bramą, oświetleniem, zaworami odcinającymi wodę to funkcjonalności domowego alarmu które sprawiają że czujemy się w nim bezpieczniej.

  Sterowanie bramą, oświetleniem, zaworami odcinającymi wodę to funkcjonalności domowego alarmu które sprawiają że czujemy się w nim bezpieczniej.